با ایجاد اعتماد دولت و سرمایه‌گذاران به اتحادیه‌های تعاونی می‌توان شاهد رشد ایده‌های خلاقانه در این مجموعه‌ها بود

 

 

بهرام غفاری رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ازآنجاکه اتحادیه‌های تعاونی زیر نظر وزارت تعاون به فعالیت می‌پردازند و اعضای تشکیل‌دهنده آنها از فعالان همان صنف هستند با درایت بیشتری می‌توانند در خصوص تسهیل روند فعالیت‌ها حرکت کنند.

وی اظهار داشت: به‌طورکلی بحث جمع‌آوری سرمایه برای برخی پروژه‌ها تاکنون برعهده بانک‌ها بوده و مردم با اعتماد به آنها اقدام به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی می‌کردند زیرا بر این باور بودند که با تضامین موجود می‌توانند نسبت به دریافت اصل سرمایه و سود حاصل از آن اطمینان داشته باشند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران اظهار داشت: باتوجه‌به اینکه در حال حاضر اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران شرایطی را فراهم کرده که متقاضیان با هر میزان بودجه‌ای اقدام به سرمایه‌گذاری کرده و با قابلیت این اتحادیه اقدام به مشارکت‌درساخت پروژه‌های عمرانی کنند به نظرمی رسد که می‌تواند کمک مناسبی به حوزه ساخت‌وساز و مسکن باشد اما باید اعتمادسازی لازم دراین‌خصوص صورت بگیرد و ابزارهای لازم برای این رخداد فراهم شود.

غفاری ادامه داد: به‌طورکلی اتحادیه‌ها باهدف و ساختاری خاص شکل‌گرفته‌اند بنابراین تغییر ساختار در این مجموعه‌ها نیازمند بسترسازی‌های کافی، اعتمادسازی، حمایت دولت و مجموعه‌های مرتبط است.

وی افزود: متأسفانه از گذشته تاکنون به دلیل عملکرد ضعیف اتحادیه‌های تعاونی مسئولان و دولت از فعالیت این مجموعه‌ها حمایت نمی‌کردند و اتحادیه‌های تعاونی‌ها نیز به شکل مردم‌نهاد به فعالیت خود ادامه می‌دادند اما به نظر می‌رسد که با ارائه ایده‌های خلاقانه و بسترسازی‌های مناسب می‌توان جایگاه مناسبی را برای این بخش‌ها ایجاد کرد و از حمایت‌های دولت نیز برخوردار شد.