بازار معاملات مسکن در پایتخت با تورم ماهانه دو رقمی در تیر مواجه شد؛ در اولین ماه از تابستان بیش از ۱۲ هزار واحد مسکونی در شهر تهران خرید و فروش شد. به گزارش رسمی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مرز ۲۱ میلیون تومان قرار گرفته است. و در پایتخت به کانال ٢٠ میلیون تومان وارد شد . و تیر ماه با تورم ماهانه ١٠ درصدی مسکن به پایان رسید. با ٢ درصد کاهش نسبت به خرداد .
به گزارش اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران و به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی‌ها نشان می‌دهد سه بالابر قیمت در بازار مسکن نقش داشتند .
دو مورد از آنها تحت‌تاثیر هیجانات بورس فعال شده است. اما سنجش روند بازدهی در سایر بازارها به‌عنوان مهم‌ترین فاکتور اثرگذار بر رفتار عرضه و تقاضا در بازار معاملات ملکی شناخته می‌شود.
بالابر اول، افزایش تقاضا در بازار معاملات بوده است. بد نیست که بدانید عمده متقاضیان خرید مسکن، غیرمصرفی و افرادی بودندکه به‌دنبال تبدیل به احسن کردن ملک خود به این بازار وارد شده‌اند.
بالابر دوم ، کمبود فایل عرضه شده در بنگاه‌های املاک و سامانه‌های مجازی معرفی آپارتمان‌های آماده به فروش است که علت آن را بی‌ثباتی شرایط اقتصادی و نااطمینانی نسبت به شرایط بازارها از جمله بازار مسکن می دانند .
اما علاوه بر این دو عامل، بالابر مهم دیگر در تورم ملکی که برخلاف دو عامل نخست، عامل بیرونی اثرگذار بر رفتار متقاضیان و عرضه کنندگان محسوب می‌شود؛ ردیابی قیمتی فروشنده‌ها به شاخص و بازدهی بازارهای رقیب است.
بخش عمده‌ای از فروشندگان با توجه به روند افزایشی قیمت‌ها در سایر بازارها به ویژه بازار سهام، برای عقب نماندن از رشد قیمتی بازار مسکن، سعی می‌کنند قیمت‌های پیشنهادی خود را همپای سایر بازارها افزایش دهند.
با این حال بررسی وضعیت معامله‌ای مناطق مختلف شهر تهران طی یک ماه ابتدایی فصل تابستان امسال حاکی از آن است که بخش عمده متقاضیانی که در این مقطع اقدام به خرید می‌کنند افرادی هستند که در حال تبدیل دارایی خود از سایر بازارها هستند.
بخش زیادی از سرمایه‌گذاران در سایر بازارها همچون ارز، سکه، دلار، بورس یا حتی خودرو با کسب سود خرید کالا در این بازارها، پس از چندین ماه تصمیم گرفته‌اند دارایی خود را تبدیل به مسکن به‌عنوان دارایی بلندمدت کنند.
با این حال این سوال وجود دارد که آیا رشد حدود سه برابری حجم معاملات در تیرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به معنای بازگشت رونق به بازار معاملات مسکن است؟
کارشناسان بازار مسکن معتقدند ، با توجه به آنکه بخش عمده خریداران موجود در بازار ، متقاضیان مصرفی نبودند و در واقع از بازارهای دیگر به بازار مسکن کوچ کرده‌اند، نمی‌توان ثبت این حجم معاملات را به معنای بازگشت رونق معاملاتی به بازار ملک دانست.

آخرین نکته اینکه با وجود رشد قیمت‌ها در بازار مسکن ، این بازار در تیرماه ۹۹ ، رتبه چهارم بازدهی را در میان بازارهای مختلف دارایی ، پس از بازار سرمایه با بازدهی ۵/ ۵۱ درصدی، سکه با بازدهی ۳۱ درصدی و دلار با بازدهی ۱۴درصدی داشته‌است.