تعاونی ها در وحشت گذر از تونل پرپیچ و خم بروکراسی اداری.
مهمترین راه برقراری آرامش در بازار مسکن ، تقویت فعالیتهای تولیدی مسکن در قالب تعاونی ها است.
جمع آوری سرمایه های خرد و هدایت آنها به سمت ساخت و ساز، هدف مهم تعاونی های مسکن است. تعاونی های مسکن به ویژه تعاونی های مسکن دولتی و سازمانی ، تاکنون عملکرد درخشان و کاملا مطلوبی در کارنامه خود نداشته اند. گله تعاونی ها از دست اندازهای اداری فراوان و گاهی غیرقابل گذر است. حمیدرضا جوادی رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران می گوید، فرآیند ساخت مسکن در تعاونی ها ، عموما در پیچ و خم های اداری برای صدور مجوز و تعاملات با دستگاهها بخصوص شهرداری ها ، گیر می کند و گاهی نیمه کاره رها می شود . پیشتر هم ، مسیولان مختلف در اتاق تعاون و وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، از طولانی بودن روندهای اداری فعالیت تعاونی ها، گلایه و بر ضرورت و لزوم بازنگری موضوع تاکید کرده بودند. سوال مهم اینجاست که آیا راه برقراری آرامش در بازار مسکن از کوچه تعاونی ها می گذرد؟ و اگر چنین است چرا عزمی برای تقویت ساختار فعالیت ها در قالب تعاونی و رفع مشکلات آنها وجود ندارد؟
اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران ، مصمم است با سازماندهی و برنامه ریزی در مجموعه تحت مدیریت، نقاط ضعف را اصلاح و فرآیند ساخت پروژه های مختلف را در راستای ایجاد رضایت حداکثری مشتریانش کنترل کند.
حمیدرضا جوادی رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران می گوید، سرمایه گذاری در حوزه مسکن در قالب تعاونی ها ، علاوه بر اینکه موجب حفظ سرمایه و دارایی مردم می شود که البته در این شرایط پر تنش در بازارهای مختلف از جمله بازار مسکن ضروری است، باعث ایجاد ارزش افزوده قابل توجه و البته همواره صعودی خواهد بود.
وی افزود،در سالهای اخیر به دلیل نوسانات قیمتی بازار مسکن، رغبت در ساخت و سازهای حومه شهرها، افزایش یافته. طبیعی است که با افزایش کنترل نشده قیمت مسکن و مصالح، تقاضای مردم برای خرید ملک به دلیل جذابیت در قیمت ، در حومه شهرها افزایش می یابد. البته تعدادی از پیمانکاران فعال در حوزه مسکن هم به سمت ساخت و ساز در حومه شهرها می روند، اما تعاونی ها (سازمانی و خصوصی) تاکنون رغبت چندانی به ساخت و ساز در حومه شهرها نداشته اند.
حمیدرضا جوادی رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران، معتقد است ، بازسازی اعتماد مردم به تعاونی ها و تقویت فعالیت و قدرت ساختاری آنها ، باید از برنامه های مهم فعالان حوزه مسکن در قالب تعاونی و نیز سیاستگذاران و تصمیم گیران اقتصادی باشد . این هدف با مساعدت دستگاههای مسیول ، از طریق حمایتهای مختلف مثل اختصاص زمین های مرغوب به تعاونی ها و سهولت در فرآیند های انجام کار ، سرعت می گیرد.

 

پوشش خبری مصاحبه آقای جوادی، رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران در خبرگزاری ها 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بازار و اصناف