تدوین آیین نامه های جدید طراحی و ساخت ساختمان .
به گزارش اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از انتشار ویرایش جدید مبحث
نهم مقررات ملی ساختمان، و طراحی و اجرای ساختمان های بتنی بر اساس آیین نامه های داخلی خبر داد.
وی ، با توجه به اینکه بیش از ۵٠ درصد ساختمانها در کشور بتنی هستند ، انتشار آیین نامه بتن ایران را اتفاقی مهم برای جامعه مهندسی برشمرد و گفت، طراحی ساز‌ه های بتنی در آینده بهبود قابل‌ملاحظه‌ای پیدا می کند.
شکرچی‌زاده توضیح داد ، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در اردیبهشت‌ماه امسال، با بکارگیری متخصصان تراز اول کشور از مشاوران و استادان و صاحب‌نظران، کار تدوین ویرایش جدید مباحث و از جمله مبحث نهم را آغاز کرد. متعاقب آن، سازمان برنامه هم طی قراردادی، بازنگری آبا را که آخرین ویرایش آن مربوط به ١٨ سال قبل بود در سال ٩٣ به مرکز تحقیقات، سپرد..
بنا بر اعلام مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، اولین نسخه آیین‌نامه بتن ایران در سال ۱۳۷۰ و و بخش دوم آن در سال ۱۳۷۴، منتشر شد. در سال ۱۳۷۷ کمیته تدوین آیین‌نامه گسترش یافت و تعداد اعضای آن به ۲۶ نفر بالغ شدند. کمیته مزبور به دو زیر کمیته، «مصالح و مسایل اجرایی» و «اصول تحلیل و طراحی» تقسیم و کار. بازنگری را آغاز کردند بر این اساس اولین تجدید نظر آبا در سال ۱۳۷۹ تصویب و از سال ۱۳۸۰ لازم اجرا شد،
همچنین به همراه تدوین آیین‌نامه،‌ کار نگارش «واژه‌نامه بتن» و «تفسیر آیین نامه» نیز انجام شد که تفسیر بخش اول یک‌بار نیز در سال ۱۳۷۹ تجدید نظر شده‌ است.