عرضه زمین های دولتی به مردم روی میز مجلس.
افزایش قیمت مسکن را به صورت مقطعی هر چند سال یکبار تجربه کرده ایم. در یکسال اخیر اما این رشد لجام گسیخته قیمتها ، به طور غیر قابل باوری، رنج اقتصادی مردم را چند برابر کرده. بسیاری از کارشناسان بالا بودن قیمت زمین را علت اصلی گران بودن مسکن در کشور می دانند . سالهاست که فارغ از موثر بودن یا نبودن اقدام ، کمک دولت برای اختصاص زمین در راستای کاهش قیمتها در شکلهای مختلف برای پروژه های دولتی انجام شده.
به گزارش اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامى اعلام کرده که زمین ۵٠ هزار واحد مسکن ملى تحت مسئولیت بنیاد مسکن تامین شده. کلنگ افتتاح تعدادی از واحدهای مسکن ملی هم در هفته دولت به زمین زده می شود.
علیرضا تابش با اشاره به این مطلب که در مجموع ۵٠ هزار واحد در چند گروه ساخت مسکن ملى در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته است، افزود: از حدود ۵٠ هزار واحدى که تامین زمین شده حدود ١٣ هزار واحد توسط بنیاد مسکن مستقیما احداث مى شود، ۱۱ هزار و ۴۴۷ واحد توسط خود مردم و به شکل مشارکتی با حمایت بنیاد مسکن، ۱۴ هزار و ۸۳۴ واحد به شکل انبوه سازی توسط انبوه سازان زیرنظر بنیاد و ۹ هزار و ۴۰۰ واحد انفرادی ساخته خواهد شد.
رییس بنیاد مسکن اعلام کرد، تاکنون پرونده ۵۱۲۴ متقاضی مسکن ملی کامل شده است.
بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان باید تا ۱۵ شهریور، آورده خود را برای مسکن ملی به حسابی تحت همین عنوان واریز کنند. چنانچه واریز اولیه مسکن ملی توسط بخشی از متقاضیان انجام نشود، آنها حذف خواهند شد.
محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی معتقد است عمده علت گرانی مسکن بخاطر گران بودن قیمت زمین در کشور است. به گزارش اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی ملیت، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفته ، دولت به جای عرضه زمین های دولتی در بورس، باید آن را در اختیار انبوه سازان قرار دهد تا شاهد کاهش قیمت مسکن باشیم. آقای رضایی افزود، ما در مجلس در طرح دو فوریتی، به دنبال عرضه زمین های دولتی به مردم هستیم.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص افزایش تسهیلات مسکن روستایی هم گفت،افزایش تسهیلات مسکن روستایی از ۴۰ به ۵۰ میلیون تومان در هیات دولت مصوب شده است که در هفته از سوی بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ و عملیاتی می شود .