متن کامل خبر

ودیعه مسکن ، طرحی شکست خورده و ناکارآمد . تولید مسکن را تسهیل و حمایت کنید.

بازار اجاره بها همواره دستخوش تنشهای متعدد و مکرری بوده و هست. مهمترین عامل تاثیرگذار بر این صنعت ، تورم کنترل نشده و کمبود تولید مسکن در کشور است. هر چند بازار اجاره از نیمه دوم سال گذشته ، با توجه به افزایش‌های سریالی و غیر متعارف این بخش، سیگنال‌هایی را در جهت افزایش اجاره ها دریافت کرده بود ، اما با شروع کرونا ناگهان شاهد رشد افسارگسیخته اجاره بها در اردیبهشت و سپس خرداد امسال بودیم.

این موضوع فشار طاقت فرسایی به مستأجران به خصوص اقشار حقوق بگیر وارد کرد. اما سوال مردم از کارشناسان و تصمیم گیران بازار مسکن این است که بالاخره راه درست و مشخص حل و یا کاهش مشکلات این صنعت چیست؟
یکی از راهکاری پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار اجاره مسکن، اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به مستأجران بود. این طرح البته موافقان و مخالفانی داشته و دارد. برای بررسی بیشتر تاثیر این اقدام بر بازار اجاره مسکن ، با آقای دکتر خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران به گفتگو نشستیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران می گوید، متأسفانه بسیاری از طرحها در فضایی غیر واقعی و به دور از اعداد و ارقام رایج طراحی و تدوین میشوند. تسهیلات ودیعه مسکن هم مستثنا از این رویه نبوده.
خشایار باقرپور افزود، کافی است یک ششم یا حتی یک هفتم قیمت متوسط متری ٢٣ میلیون تومان مسکن تهران را مبنای رهن یک واحد مسکونی در نظر بگیرید و ببینید تسهیلات اعطایی این طرح، چند متر از مسکن استیجاری یک خانواده را میتواند تأمین کند؟! توجه داشته باشید که به واسطه معضلات فضای اقتصادی و تولید ، رویکرد مالکین هم در سالهای اخیر ، به دریافت اجاره بها متمایل است . حالا مازاد تسهیلات اعطایی را با عرف ٣ درصد برای اجاره ماهانه محاسبه کنید تا مشخص شود که چه سهم بالایی از درآمد خانوار را شامل میشود!
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران و از کارشناسان ارشد حوزه مسکن گفت ، همه اینها را در کنار هفت خوان دریافت همین تسهیلات بگذارید ، و تأثیرمطرح شدن این طرح بر بازار اجاره ، حتی از زمان قبل از اجرا را رصد کنید.
آقای دکتر خشایار باقرپور معتقد است ، با توجه به تجربیات میدانی ، این عملیات برتعیین نرخ اجاره مسکن تاثیر منفی گذاشته و یا خواهد گذاشت!
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران معتقد است ، چنین پدیده تسکین گونه ای، به هیچ عنوان کارآمد نخواهد بود و بهتراست مسیولان به فکر درمان این درد باشند.

وی تنها علاج کار را ، برقراری تمهیدات و تسهیل امور در جهت تولید مسکن می داند . آقای باقرپور تاکید و تصریح کرد که تنها با این روش ، مستأجرین طی برنامه ریزی های میان مدت خانه دار خواهند شد و در نهایت شاهد کاهش تقاضا در بخش اجاره خواهیم بود.
وی ادامه داد، افزایش میانگین ٣٠ درصدی اجاره بها طی یکسال گذشته، مؤید از پیش شکست خورده بودن این طرح میباشد.