سالهاست در محافل مختلف کشمکش بر سر میزان کمیسیون مشاوران املاک، بین موافقان و مخالفان وجود دارد . به گزارش اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران و به نقل از گسترش نیوز ،
مهدی نجف‌پور، رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان گفته که چندی پیش، خبری مبنی بر تقاضای افزایش کارمزد مشاوران مسکن رسید و برای بررسی بیشتر موضوع ،در دستور کار انجمن قرار داده شد. موضع انجمن نه تنها در مخالفت با افزایش ، بلکه مبتنی بر کاهش کارمزد بود که بعد از تشکیل جلسه و بحث و بررسی ،
تصمیم به کاهش نرخ کارمزد مشاوران املاک گرفته شد .
اما موضوع به همین جا ختم نشد.
اقای خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک با مخالفت قاطع با این تصمیم ، اعلام کرد که به این تصمیم اعتراض رسمی خواهد شد و این موضوع باید بازنگری شود . برخی کارشناسان ضربه به اشتغال کشور و نیز بی اثر بودن این تصمیم بر قیمت و بازار مسکن را دلیل مخالفت خود با این موضوع می دانند.
بر اساس تصمیم جدید ، مقرر شده ، کارمزد همه معامله ملکی، نیم درصد باشد. بر این اساس بیست و پنجم صدم درصد از کارمزد مشاور مسکن به عهده خریدار و بیست و پنجم صدم درصد باقیمانده به عهده فروشنده خواهد بود. نرخ جدید، علی‌رغم اعتراض و مخالفت اعضای اتحادیه مشاوران مسکن به تصویب رسید. نرخ گفته‌شده قبلاً در معاملات تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان، معادل نیم درصد و در معاملات بالای ۵۰۰ میلیون تومان، بیست و پنجم صدم درصد برای هر یک از طرفین قرار بود.

علیرغم این جنجالها و مخالفتها ، رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان تاکید کرده که مصوبه، ظرف امروز و فردا ابلاغ می‌شود تا رسمیت باید. نجف پور تاکید کرده ، بعد از ابلاغ مصوبه هر یک از واحدهای صنفی که از مصوبه و نرخ جدید تخطی کنند متخلف به شمار می‌آیند .

وی افزود: کارمزد مشاوران املاک جهت تمدید اجاره‌نامه برای سال‌های دوم به بعد هم به نصف میزان قبلی کاهش پیدا کرد. قبلا یک چهارم میزان اجاره یک ماه از هر کدام از طرفین دریافت می‌شد اما بر اساس مصوبه جدید، باید از این به بعد، یک هشتم اجاره یک ماه از طرفین اخذ شود. همچنین تنظیم متمم برای قراردادها هم رایگان است.