احمدرضا سرحدی، کارشناس حوزه مسکن می گوید : با توجه به شرایط اقتصادی موجود، دولت گزینه های زیادی ندارد. وضعیت اقتصادی جامعه به گونه ای است که دولت توان مالی لازم را برای تولید انبوه و تاثیرگذار در جامعه ندارد و نمی تواند وارد عرصه تولید مسکن شود. بنابر این بخش خصوصی باید برای افزایش تولید مسکن حمایت گردد.
سرحدی تاکید کرد : متاسفانه کارتلهای اصلی احتکار مسکن (مافیای مسکن) چه در مجلس و چه در دولت و در جاهای دیگر، اجازه حل مشکل مسکن را نمی دهند.
با شرایط کنونی ، تصور خارج شدن مسکن از رکود، نشدنی است.
احمدرضا سرحدی کارشناس مسکن در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران، درباره راه های مدیریت بازار مسکن گفت : با توجه به اینکه مسکن یک کالای اساسی و گران قیمت محسوب می شود که تولید آن زمان بر است بنابراین برای مقطع کوتاه نمی توان برنامه ریزی داشت که نتیجه مطلوب داشته باشد ، تنها کاری که می توان انجام داد در میان مدت و بلند مدت است.
این کارشناس حوزه مسکن معتقد است ، دولت برنامه های کوتاه مدت را در حد توانی که داشته، از جمله پرداخت ودیعه مسکن ویا دادن تسهیلات به زوج های جوان را انجام داده ، اما اینها ناکارآمد و غیرموثر هستند، و باید گفت در شرایط کنونی دولت چندان جای مانوری برای مدیریت مسکن ندارد. پیشتر اقای دکتر خشایار باقرپور مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران هم گفته بود باید با برنامه ریزی میان و بلند مدت حاکمیتی و منسجم ، باید با تقویت بخش خصوصی ، تعاونی ها و انبوه سازان ، بحران تولید مسکن را حل کرد.
احمدرضا سرحدی که سابقه عضویت در سازمان نظام مهندسی کشور را دارد، در ادامه این گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران، به طرح مالیات بر خانه های خالی هم اشاره کرد که ناکام مانده.
وی در ادامه تصریح کرد : طرح مالیات بر خانه های خالی اگر از ابتدای امسال شروع می شد می توانست در سایه افزایش قدرت مالی دولت در بازار گشایش ایجاد کند، هم عرضه را بیشتر می کرد و هم مبالغی را در صندوق دولت ذخیره می کرد که از این مبالغ می توانست برای دادن ودیعه یا برنامه ریزی برای تولید مسکن می شد بهره ببرد.
احمدرضا سرحدی کارشناس مسکن، در ادامه، درباره شرایط بازار مسکن در نیمه دوم سال هم گفت : اگر شرایط بر همین روال باشد قطعأ شاهد رکود خواهیم بود ولی اینکه تصور شود که قیمت ها پایین بیاید بعید است چون قیمت مواد اولیه تولید افزایش یافته.
سرحدی درباره گزینه های احتمالی در بازار مسکن تصریح کرد: دو اتفاق ممکن است بیافتد اولی قطعا رکود بازار است و دومی رکود در ساخت است که در صورت پایداری شرایط رکودی ، امکان حرکت سرمایه ها از حوزه مسکن به طلا و ارز وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه تغییر در شرایط موجود به مسائل داخلی و بین المللی بستگی دارد گفت : در شرایط کنونی چشم اندازی از این تغییر وجود ندارد و تصور خارج شدن مسکن از رکود، نشدنی است مگر اینکه شرایط اقتصادی مردم تغییر کند و مردم بتوانند وارد بازار شوند، خرید کنند، وام بگیرند و بتوانند تسهیلات را بازپرداخت کنند.
آقای سرحدی در پایان این گفت و گو افزود : با توجه به واقعیت بازار، همچون نیمه اول سال گشایشی در وضعیت مسکن در نیمه دوم سال نخواهیم داشت و شاهد رکود بیشتر و قیمت های بالاتر و کم تر شدن ساخت و ساز مسکن در کشور خواهیم بود.