مصالح ساختمانی به عنوان عامل و مولفه مهم تاثیرگذار بر صنعت ساختمان همواره نقش مهم و اساسی داشته است. افزایش قیمت مصالح ساختمانی در بازاردر سایه نبود نظارت و رصد دقیق فرآیند توزیع ، مشکلات متعددی ایجاد کرده و باعث افزایش قیمتها در این بازار شده.
به گزارش اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران و به نقل ازسایت نود اقتصادی ،
▫️محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس می گوید، متأسفانه به دلیل نبود سیاست گذاری درست و خلاء نظارتی، قیمت مصالح ساختمانی در کشور افزایش چشمگیری داشته است. طی یک سال اخیر قیمت تمام شده محصولاتی مانند فولاد و سیمان حدود ۲۰ درصد افزایش یافته، اما عملا شاهدیم که قیمت فروش این محصولات در بازار حدود ۲۲۰ درصد افزایش یافته است. این آمارها نشان می دهد بخش زیادی از افزایش قیمت مصالح ساختمانی به دلیل فعالیت دلالان و سوداگران رخ داده است و عملا سود این بخش به جیب این گروه ها می رود.
مجتبی بیگدلی، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان: آهن و فولاد بخش اصلی یک ساختمان را تشکیل می‌دهد که رشد بیش از دو برابری را نسبت به اواخر سال گذشته تجربه کرده است. برخی مسئولان کند شدن تولید مسکن را به کرونا نسبت می‌دهند. اما از زمان آقای آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی تاکنون که آقای اسلامی آمده، برنامه مشخصی برای تولید مسکن از سوی دولت ارائه نشده است. یکی از هزینه‌های تولید را
قیمت زمین تشکیل می دهد، که دولت می‌تواند با همکاری بخش خصوصی در این زمینه هم تولید را افزایش دهد و هم از قیمت آن بکاهد.
آقای بیگدلی معتقد است ، تولید مسکن ارتباطی به مسائل ارزی نداشته و مصالح ساختمانی به خارج از کشور وابستگی ندارد ، اما به دلیل نبود نظارت ، مصالح ساختمانی که در داخل تولید می‌شود هم گران به دست تولید‌کنندگان ساختمان می‌رسد.