بازار مسکن مانند سایر بازارها، این روزها پر از تلاطم است. تا حدی که بنگاه های مسکن می گویند ، احتمالا قیمت ها به سمتی می رود که معاملات بعد از یک دوره رکود نسبی، در این بازار قفل خواهند شد.
فروشندگان هم با توجه به افزایش قیمت آهن، سیمان و حتی دلار و … برای حفظ ارزش دارایی خود، قیمت های نجومی ارایه می کنند و برای خریداران هم روز به روز ، خرید مسکن دست نیافتنی تر می شود.
هر چند این اقدام از روی ناچاری و استیصال بازیگران بازار مسکن است اما ضرر و تبعات آن متوجه همه دست اندرکاران خواهد بود.
در این شرایط و در ماههای اخیر، پیشنهادهایی برای جلوگیری از افزایش قیمت بی رویه مسکن و خانه دار شدن خانوارها مطرح شده که از آن جمله می توان به راه اندازی بورس املاک و مستغلات و فروش متری مسکن در بورس اشاره کرد. تاکنون تجربه عرضه محصولات در بورس چندان موفق نبوده . حالا باید دید راه اندازی بورس املاک تا چه اندازه می تواند از آشفتگی های این بازار بکاهد؟ یا ممکن است باز هم تبعات منفی این اقدام گریبان بازار مسکن را بگیرد و اوضاع را پیچیده تر کند؟
پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران درباره راه اندازی بورس املاک با دکتر خشایار باقرپور مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران گفتگویی داشته. آقای باقرپور معتقد است این تصمیم تبعات منفی متعددی خواهد داشت.
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران می گوید ، اولین اثر راه اندازی بورس املاک دامن زدن به گرانی ها در بازار مسکن است. اساسا بورس املاک موجب گرانی ملک و مسکن خواهد شد، چرا که سرمایه گذار بورس برای کسب سود بیشتر به این فضا ورود پیدا خواهد کرد و افزایش قیمت ملک ضامن سود سهامدار خواهد بود.
وی افزود، خطر التهاب در فضای بورس شرکتهای غیر ملکی، نظیر سقوط شاخص بورس در روزهای اخیر، این بازار رو هم متأثر از خود خواهد کرد.
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران تصریح کرد ، سیاست و هدف عنوان شده برای بورس املاک، عرضه املاک مازاد بانکها و دستگاه های دولتی بوده که طبق مصوبه دولت مقرر شده بود تا پایان شهریور ماه واگذار شوند. در واقع ، قرار است از طریق بورس ، تبدیل املاک مازاد و بدون مشتری به نقدینگی دستگاه ها را ، به دوش مشارکت عمومی بیاندازند، که میتواند تهدید بزرگی برای سرمایه گذاران در کوتاه مدت و میان مدت باشد.

آقای باقرپور در ادامه، راهکار این مسیله را هم عنوان کرد و گفت ، باید برای این قبیل املاک، با جذب مشارکت بخش خصوصی و همچنین بخش تعاون، از طریق مطالعه، طراحی و اجرای پروژه های موثر، هم مشارکت عمومی رو در سازندگی جلب کرد و هم ارزش افزوده ایجاد کرد، تا گردش مالی قابل توجه ایجاد شود و مجددا چرخ صنعت و کارآفرینی در این بازار به گردش درآید.
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران تاکید کرد، با تمرکز دارایی افراد بر سرمایه های ملکی راکد، عملا صنعت ساختمان به سمت انحصار و نهایتا ورشکستگی خواهد رفت.
آقای باقرپور از کارشناسانان ارشد حوزه مسکن، نوسانات و سرعت بازدهی این بورس را کندتر و محدودتر از سایر بخشهای بورس که مربوط به شرکتهای تولیدی پویا هستند، دانست و پیش بینی کرد که به دلیل نبود جذابیتهای رایج بورسی در بورس املاک، به تدریج شاهد خروج افراد و سرمایه ها از این بخش خواهیم بود.
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران تبعات مثبت راه اندازی بورس را بسیار محدود و بیشتر معطوف به جنبه روانی موضوع دانست. اومعتقد است که افراد با سرمایه های محدود، احساس سرمایه گذاری ملکی خواهند کرد، بدون اینکه از رشد رایج این فرآیند در بازار مسکن بهره مند باشند.