دیدار مقدماتی مسئولان شرکت نمایشگاههای بین المللی شهر آفتاب و اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ با حضور آقایان دکتر محمدرئوف قادری مدیر عامل و نایب رییس هیات مدیره شرکت نمایشگاههای بین المللی شهر آفتاب، دکتر خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران و جمعی از مدیران دو مجموعه با حضور دکتر حسام عقبایی نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران تشکیل شد .

در ابتدا اقای دکتر قادری پس از سلام و خوشامدگویی اطلاعاتی کلی از پروژه شهر آفتاب ارایه کردند و سپس درباره ظرفیتها و پتانسیلهای مشارکت در پروژه های مرتبط توضیح دادند.
آقای قادری از چشم انداز و آینده شهر آفتاب و پیش بینی اجرای طرحهای مختلف در این شهر گفتند و تاکید کردند که تنها دلسوزان کشور، برای هر چه زودتر به سرانجام رسیدن و ساماندهی شهرآفتاب تلاش می کنند .
وی اشاره کرد که سرمایه گذاران بیشتر مایل به فعالیت در پایتخت هستند و مجموعه شهر نمایشگاهی آفتاب بستر بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران ایجاد نموده است.
وی در بیان موانع سرمایه گذاری، به محدودیتهای قانونی، مشکلات گمرکی و تحریم ها اشاره کرد و گفت، سه استراتژی در دستور کار است . انتقال نمایشگاههای پرمخاطب از داخل شهر تهران به شهر آفتاب، آماده سازی زیرساختهای قانونی و حقوقی و ایجاد جاذبه های جدید مثل ایجاد هتلها، امکانات رفاهی و…..
مدیر عامل و نایب رییس هیات مدیره شرکت نمایشگاههای بین المللی شهر آفتاب افزود، استان تهران دچار خلاء وجود فضای نمایشگاهی استاندارد است که شهرآفتاب درپی رفع این نقیصه مهم است.
وی افزود، سرعت در تکمیل پروژه شهر آفتاب می تواند معادل درآمد حاصل از فروش نفت برای کشور درآمدزایی کند .با برگزاری نمایشگاههای معتبر بین المللی در شهر آفتاب قابلیت کسب درآمد ۴۰۰ میلیاردی برای کشور وجود دارد.
در ادامه ، دکتر خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران، به ساختار تعاونی محور اتحادیه اشاره کرد و آن را ظرفیتی دانست تا در قالب جلب مشارکت عام برای سرمایه گذاری و فعالیت در تکمیل پروژه های شهر آفتاب استفاده شود.
وی تاکید کرد که مشارکت اتحادیه تنها در حوزه مسکن نخواهد بود، بلکه در همه سطوح عمرانی، فازهای توسعه ای، طرحهای موجود و ایده های نوین با مدل درآمدی برای اعضای اتحادیه وجود دارد.
اقای باقرپور ادامه داد که این ظرفیت با وجود شبکه عاملیت های کشوری اتحادیه، به عنوان گسترده ترین بازوی تامین مالی در کشور و پشتیبانی آقای عقبایی از اتحادیه مشاوران املاک، می تواند چندین برابر شود.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران گفت که با پتانسیل درونی اتحادیه، ضمن یک برنامه ریزی مبتنی بر امنیت سرمایه گذاری، ایجاد ارزش افزوده و تضمین درآمدپایدار برای عموم سرمایه گذاران این بخش از ساختار تعاون، با شهر آفتاب همکاری خواهیم کرد.
وی بر اعتماد و باورهمیشگی مردم به سرمایه گذاری ملکی اشاره و آن را به عنوان فرصتی طلایی برای سرمایه گذاران خرد و کلان کشور دانست.
آقای باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران، جهت هر گونه بررسی و مشارکت در زمینه های مختلف همکاری، اعلام آمادگی کرد و دستور داد هفته آینده کلیه ظرفیتهای مشارکت به صورت مکتوب تقدیم مدیر عامل و نایب رییس هیات مدیره شرکت نمایشگاههای بین المللی شهر آفتاب گردد.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد که هر چه زودتر تفاهم نامه کلی با مجموعه شهر آفتاب امضا و مراحل اجرایی کارها آغاز شود.
آقای دکتر عقبایی نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران هم زیرساختهای حقوقی را از مبانی توسعه شهر دانست واستراتژی آماده سازی این زیرساختها توسط شرکت نمایشگاههای بین المللی شهر آفتاب را مهم و عملیاتی و تصویب آن را ضروری دانست و اراده حاکم در مجموعه برای تحقق این امر را کمک کننده و مفید ارزیابی کرد .
وی داشتن چشم انداز و برنامه های توسعه ای در شهر آفتاب را مایه خرسندی دانست.
آقای عقبایی گفت ، تغییر مکرر قوانین، بخشنامه ها و دستورالعملها برای حرکت رو به جلوی توسعه ای در حوزه مسکن مانع بزرگی است که تاکنون هم بازدارنده بوده. وی همچنین محتاط بودن در این مسیر را علیرغم درک شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم، از آسیبهای مدیریتی دانست.
وی با اشاره به تجربه برگزاری اولین نمایشگاههای املاک و مستغلات یادآور شد که آن زمان هم کسی باور نداشت که چه ظرفیتهای بزرگ سرمایه گذاری در این حوزه برای عرضه و معرفی وجود دارد.
عقبایی بر ظرفیتهای قابل توجه و گسترده اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران تاکید کرد و گفت، سرمایه و نقدینگی بسیاری در کشور وجود دارد که متاسفانه به دلیل دولتی بودن اقتصاد، بی استفاده مانده و یا در مسیر اشتباهی صرف شده است و بخش تعاون زیرساخت قانونی و اجرایی برای هدایت آنها به سمت صنعت ساختمان را داراست.
نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران ادامه داد، در برنامه های توسعه ای، مشارکت مردم با توجه به نگاه سرمایه ای آنها نسبت به ملک یک فرصت طلایی است و ظرفیتهای سرمایه گذاری متعددی در جامعه و نهادها و دستگاههای مختلف وجود دارد که هنوز وارد چرخه سرمایه گذاری نشده اند .
آقای عقبایی تاکید کرد ، لازمه مشارکت حداکثری مردم در این راه ارایه و معرفی درست پروژه های بزرگ و بیان مزایا و تاثیرات مثبت آن بر کاهش مشکلات پایتخت است تا افراد به سرمایه گذاری ترغیب شوند. هر کدام از اصناف می توانند در شهر آفتاب مجموعه ای داشته باشند.
وی گفت باید هر چه سریعتر موانع برداشته شود و با کمک یکدیگر بستر مناسب برای بالفعل شدن این همه ظرفیتهای بالقوه فراهم گردد.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد با شروع هر چه سریعتر فازهای اجرایی پروژه های عمرانی شهر آفتاب شاهد رشد و تعالی این پروژه و تاثیر آن بر اقتصاد عمران و مسکن باشیم.