دبیر کانون سراسری انبوه سازان: دولت پالس های اشتباهی به بازار مسکن ارسال می کند. بورس مسکن کمکی به کاهش قیمت مسکن نمی کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران و به نقل از خبرگزاری تسنیم ، فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان با بیان این که دولت پالس های اشتباهی را به بازار مسکن ارسال می کند، گفته بورس مسکن کمکی به کاهش قیمت مسکن در کشور نمی کند
*سیاستهای دولت باعث گرانی و کاهش قدرت خرید مردم شده است .
پورحاجت با اشاره به قانون ساماندهی و تولید و عرضه مسکن و تصدی گری دولت در حوزه مسکن اظهار کرد: در چندین سال گذشته این دو موضوع گریبانگیر حوزه مسکن شده و متاسفانه این تصدی گری منجر به صاحب مسکن شدن مردم هم نشده است. اتفاق بدی که موجب چندین سونامی قیمت در بخش مسکن شده است و قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده است.

وی معتقد است که این مشکل طی ۱۰ سال گذشته با ادغام وزارتخانه های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی سابق بدتر شده است. پور حاجت درباره سیاستگذاری ها در حوزه مسکن هم گفت وقتی می گویند سیاست ورزی در حوزه مسکن شود یعنی یک متولی مسکن برنامه ریزی کند برای تمام دهک هایی که در جامعه زندگی کنند.

* دولت برنامه مشخصی برای تولید مسکن ندارد
دبیر کانون سراسری انبوه سازان تصریح کرد: با توجه به آن چیزی که روی داده مشاهده نمی کنیم که دولت برنامه مشخصی برای تولید مسکن داشته باشد. وی با انتقاد از اینکه دولت بخش خصوصی را هم در کنار خودش به عنوان مشورت گیرنده قرار نداده گفت ، دولت با آمار و اطلاعات غلط به مردم ؛ فرکانس های نامناسبی را به بازار مسکن می دهد؛ بازاری که در حوزه اقتصاد کلان کاملا استراتژیک است.

*دولت پالس های اشتباه به بازار مسکن ارسال می کند.
پورحاجت در بخش دیگری از سخنانش از ارائه آمار اشتباه بخش مسکن از سوی نهادهای دولتی انتقاد کرد و گفت: وزارت راه به دلیل عدم توانمندی در حوزه برنامه ریزی برای تولید مسکن به کارهای رسانه ای و دادن اطلاعات غلط به مردم متوسل می شود از جمله اینکه گفتند “مردم مسکن نخرید ارزان می شود” که دیدیم گران تر شد.
وی بیان کرد: ۶ ماه تمام بخش خصوصی را برای اطلاعات و آمار بخش مسکن معطل کردند و در نهایت در یک پروپاگاندای رسانه ای در آخرین اطلاع ؛ از نحوه ارایه آمار گفتند ، و از آن بدتر و شوربختانه ؛ همان اطلاعات آماری را هم غلط داده و به جامعه منعکس کرده است

*شان و جایگاه وزارتخانه در حد یک تعاونی مسکن کاهش پیدا کند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان یادآور شد: متاسفانه در ۱۰ سال گذشته وقتی این دو وزارتخانه ادغام شد به واسطه تعدد کارهایی که در حیطه دو وزارتخانه سابق بوده و ادغام شد؛ عملا حوزه مسکن از چرخه مناسبات خارج شده و وزارت راه و شهرسازی هم برنامه مناسبی را برای این حوزه نداشته است.در یک سال و نیم گذشته وزارت راه و شهرسازی طرح اقدام ملی مسکن را در تریبون ها اعلام می کند و به نظر بنده باعث شده شان و جایگاه وزارتخانه در حد یک تعاونی مسکن کاهش پیدا کند.
پورحاجت همچنین با بیان این که با این سیاست گذاری ها ؛ تعاونی های مسکن نتوانسته اند کارایی لازم را داشته باشند، اظهار کرد: آن چیزی که قانون ساماندهی اشاره دارد این است که فعالیت های اقتصادی در حوزه مسکن را یا باید بخش خصوصی یا بخش تعاون انجام دهد، یا در صورت لزوم بخش دولتی. در حالی که امروز در بحث اجرا و تولید مسکن در کشور نه تکلیف بخش خصوصی مشخص است و نه تکلیف بخش دولتی و نه تکلیف بخش تعاون که بسیار بخش مهمی است.

*دولت باید به وظیفه حمایتی خود عمل کند.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان گفت: وزارت راه و شهرسازی به جای اینکه بخواهد همه موضوعات مسکن را خودش مدیریت کند، با تامین زمین مناسب و ایجاد تسهیلات مناسب برای تولید و انتقال آن برای خریداران برنامه مشخصی را برای حوزه مسکن در تمام سطوح برنامه ریزی کند.

*بورس مسکن کمکی به کاهش قیمت مسکن نمی کند/ زمینهای دولتی ساماندهی شود.
پورحاجت در ادامه به بورس مسکن اشاره و تاکید کرد؛ بورس مسکن برای تامین نقدینگی بنگاه های تولیدی است و کمکی به کاهش قیمت مسکن نمی کند. اقدامی که وزارت راه و شهرسازی در این حوزه می تواند انجام دهد، ساماندهی زمین هایی است که در دست دولت است. تغییر طرح های تفصیلی در شهر ها و تامین نقدینگی برای بنگاه های تولیدی است. بخش خصوص وقتی وارد گردونه تولید شد تولید زیاد و باعث تعادل بخشی در بازار مسکن می شود. تحت این شرایط ضرورتی به مداخلات دولت هم وجود ندارد.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان در پایان گفت: عملکرد بورس را مثبت نمی بینم چون متاسفانه شفاف نیست. به این بورس امیدوار نیستم تا بتوانیم مردم را از این طریق خانه دار کنیم.